PRZEKAZUJEMY WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE. RESZTA ZALEŻY OD CIEBIE

AKTUALNOŚCI

Niewłaściwe przyzwyczajenia i złe nawyki przejawiające się w skutek nieodpowiedniego procesu szkolenia ewidentnie są trudne w skorygowaniu.  Często powtarzane są te same błędy. Dążymy do utrwalenia pożądanych umiejętności i wyrobienia właściwych nawyków. Oto wybrane aspekty, na które instruktorzy Szkoły Ognia zwracają szczególną uwagę. I kilka rad, o których po prostu warto pamiętać.


ELEMENTARZ. PODSTAWY SĄ ZAWSZE NAJWAŻNIEJSZE

BEZPIECZEŃSTWO

Lufa broni palnej jest jak "promień lasera". Posługując się bronią palną trzeba stale kontrolować gdzie "patrzy lufa" i czy "promień lasera" nie powoduje zagrożenia.

CHWYT I TRZYMANIE BRONI

Dłoń trzymająca rękojeść karabinka przyciska trzewik kolby do "dołka strzeleckiego" (75 procent siły użytej do trzymania broni).

WYTRZYMANIE STRZAŁU

Utrzymanie napięcia mięśniowego i koncentracji przez 1-2 sekund po strzale.

TERMINY STOSOWANE W TAKTYCE WALKI BRONIĄ PALNĄ

ŻEBY UMIEĆ, TRZEBA ROZUMIEĆ

NIE DAWAJ PRZECIWNIKOWI SZANSY NA ZWYCIĘSTWO

Nigdy nie odwracaj się do przeciwnika plecami jeżeli nie będziesz mieć pewności, że twój sektor jest pokryty ogniem obezwładniającym lub niszczącym prowadzonym przez inny "swój" środek ogniowy.

PRZYGOTOWANIE DO DZIAŁANIA

Sprawdź czy przypadkiem plecak nie ograniczy lub czy całkowicie uniemożliwi prowadzenie skutecznego ognia w postawie leżącej

OPORZĄDZENIE

Przygotowując oporządzenie do działania sprawdź czy w postawie leżącej będziesz mógł szybko wyciągnąć magazynek z ładownicy oraz czy podczas wymiany magazyna w broni na pełny kontrolujesz broń w taki sposób by lufa była skierowana w miejsce, w kierunku którego niekontrolowany strzał nie spowoduje zagrożenia.

STRZELANIE

Strzelając z lewej lub z prawej strony osłony pamiętaj by z przodu była ta noga, na którą stronę będziesz się wychylać do strzału.

ODPUSZCZANIE JĘZYKA SPUSTOWEGO

Powoli odpuszczaj język spustowy.

"BEZPIECZNIK" i "OPÓŹNIACZ"

Wyprostowany palec poza jezykiem spustowym to nie tylko "bezpiecznik". To również "opóźniacz" w oddaniu strzału, szczególnie w dystansie CQB.

TRZYMANIE BRONI

Najwięszym problemem jest trzymanie broni palnej długiej podczas wymiany magazynka, w taki sposób by lufa była skierowana w kulochwyt. Jednym ze sposobów by zapanować nad karabinkiem jest wciśnięcie kolby pod pachę.

POSTAWA STRZELECKA

Postawa strzelecka stojąca "frontalna" w miejscu - górna część tułowia wysunięta przed pas, głowa wysunięta przed barki, 60-70 procent masy ciała na palcach stóp.

ROZKŁADANIE I SKŁADANIE BRONI

Po tym w jaki sposób osoba składa i rozkłada broń palną Instruktor jest w stanie ocenić doświadczenie tej osoby w posługiwaniu się bronią palną.

KONTROLA BRONI

Często popełniany błąd - brak kontroli nad bronią podczas wymiany magazynka. Stanowi duże zagrożenie dla innych osób z zespołu (lub narusza warunki bezpieczeństwa obiektu). Lufa zawsze musi być skierowana w bezpiecznym kierunku (celu lub kulochwytu).

STRZELANIE W NOCY

Światło latarki taktycznej zamocowanej do broni nie tylko oświetla cel, ale również oślepia potencjalnego przeciwnika.

ZAPOWIEDŹ: ELEMENTARZ SZKOŁY OGNIA – opracowany przez Jaco i instruktorów Szkoły Ognia na podstawie wniosków zebranych w trakcie służby i szkoleń. Oto najważniejsze aspekty, często popełniane błędy i wskazówki jak ich unikać, na co zwracać uwagę. To, o czym nasi instruktorzy wielokrotnie przypominają. Przygotowany w prostej i wygodnej oraz czytelnej formie pozwala szybko nauczyć się i przypomnieć sobie naważniejsze aspekty działania z bronią palną. Jeśli się szkolisz - musisz to mieć, musisz to znać. ELEMENTARZ dostępny podczas szkoleń oraz przez email.

TRZYMANIE BRONI

Przyciśnij trzewik kolby do dołka strzeleckiego siłą o wartości około 75 procent ogólnej siły użytej do trzymania broni. Jeśli trzewik kolby jest dociśnięty na odpowiedniej wysokości to strzelec nie jest zmuszony schylać głowy do przyrzadów celowniczych - mechaniczne przyrządy celownicze "same wchodzą w oczy"

TRZYMANIE BRONI

Ręka trzymająca łoże - ręka wspierająca. Używaj 25 procent siły do trzymania broni ręką wspierającą.W postawie stojącej czy klęczącej im dalej ręka wspierająca trzyma łoże tym łatwiej utrzymać lufę w linii strzału w czasie prowadzenia ognia, szczególnie szybkiego ognia.

STRZELANIE NOCNE Z PISTOLETU

Pamiętaj, że dłoń z latarką nie może być wysunięta przed dłoń trzymającą pistolet. Jeśli cofasz pistolet to rób to samo z latarką.

POSTAWA STRZELECKA

Jeżeli wiesz, że będziesz używać pistoletu jako broni zapasowej, to w czasie szkolenia w posługiwaniu się pistoletem zawsze trenuj przyjmowanie postawy strzeleckiej do broni głównej.

JUŻ WKRÓTCE. PRACUJEMY NAD TYM,